مقاله

کلاژن و فواید آن

کلاژن و فواید آن

امروز قرار است در این مقاله درباره کلاژن و فواید آن با یکدیگر گفتگو کنیم . چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست اورید لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

کلاژن چیست ؟

کلاژن یکی از مهم ترین ها و فراوان ترین پروتئین های موجود در بدن می باشد که این کلاژن ها ترکیب اصلی بافتهای هم بند مانند پوست و استخوانها و غضروف ها می باشد که باعث استحکام و قوی شدن و حفظ یک پارچگی این بافت ها می‌شود. کلاژن از مواد مغذی موجود در بدن ساخته می شود و به وجود می آید. بدن انسان ها به صورت کلی و طبیعی از اسیدهای آمینه مانند : پرولین و لیزین و گلاسین کلاژن می‌شود. لازم است بدانید که وجود ویتامین c و همین طور وجود مس نیز در ساخته شدن کلاژن بسیار موثر و مهم میباشد.

پروتئین های حیوانی نیز در ساخت کلاژن بسیار مهم و حیاتی می‌باشد و به صورتی منابع طبیعی کلاژن به حساب می آید. کلاژن در بافت هم بند پروتئین های حیوانی مانند گوشت مرغ و همین طور ماهی و آب قلم و استخوان های حیوان ها مانند استخوان های مرغ و سفیده تخم مرغ سرشار است. کلاژن ها انواع بسیار مختلفی را در بدن دارند و کارهای مختلفی را انجام می دهند. در صورت کلی ۲۸ نوع مختلف کلاژن در بدن انسان ها وجود دارد که ۹۰ درصد آنها از کلاژن نوع یک که در برخی از جاها مانند پوست و در تاندون ها و اندام های داخلی و قسمتی از استخوان ها وجود دارد این کلاژن نوع دو در اندام های مانند غضروف ها و کلاژن نوع سه در مغز استخوان ها و بافت های لنفاوی کلاژن نوع چهار در غشای پایه و ورقه های نازک کلاژن که بیشتر انواع بافت ها را احاطه کرده‌اند و کلاژن نوع پنج در مو و سطح سلول ها قرار درد.

همان طور که گفته شد کلاژن‌ها یکی از مهمترین و فراوان ترین پروتئین ها در بدن انسان می باشد که همه انسانها به آن نیاز دارند و کمبود آن سبب ورود برخی از مشکل ها و بیماریها میشود از این رو بسیار مهم است که شما به این مورد توجه ویژه ای داشته باشید و عواملی که کاهش دهنده تولید کلاژن در بدن می باشند را بدانید و بتوانید از مواردی که تولید کلاژن را کاهش می دهند دوری کنید و بتوانید جلوی بروز این مشکل را بگیرید ما در ادامه برخی از عوامل کاهش دهنده تولید کلاژن در بدن را برای شما شرح خواهیم داد.

کلاژن و فواید آن

عوامل کاهش دهنده تولید کلاژن در بدن 

 • مصرف بیش از حد شکر
 • مصرف زیاد کربوهیدرات های تصفیه شده
 • قرار گرفتن زیاد و شدید با نور خورشید
 • مصرف و دود سیگار
 • بیماری هایی مانند لوپوس
 • افزایش سن
 • مصرف زیاد مشروبات الکلی

عوامل افزایش کلاژن در بدن

همه انواع کلاژن ابتدا به شکل پرو کلاژن ساخته می شود به این ترتیب که دو آمینو اسید پرولین و گلاسین  این به کمک ویتامین c با یکدیگر ترکیب می‌شوند و پرو کلاژن را می سازند بنابراین بدن به طور طبیعی کلاژن را تولید می کند و می توانیم با دریافت مقدار مناسبی از مواد مغذی به بدن مان در ساخت این پروتئین بسیار مهم کمک کنیم و نوعی دیگر پروتئین در بدن الاستین است. الاستین در جاهایی از بدن که منقبض می شود مانند شریان ها و ریه یافت می شود الاستین و کلاژن هر دو پروتئین موجود در پوست می باشند این دو پروتئین با هم کار می کنند تا بافت و شکل آن به پوست داده شود نکته جالب و مهم در مورد کلاژن این است که تحریک رشد آن باعث ایجاد اثر دومینو می‌شود.

کار کلاژن در بدن

کلاژن ها مولکول هایی هستند که قابلیت جذب مجدد توسط بدن را دارا می باشند این اتفاق به این معنی است که این پروتئین ها میتوانند شکسته شوند و تغییر پیدا کنند و دوباره به بدن جذب شوند به همین دلیل است که کلاژن در زمینه های بسیار مختلف پزشکی و مراقبت های پوستی و زیبایی استفاده می شود حالت کشسانی و الاستیسیته پوست در نتیجه وجود کلاژن ها می باشد و به کمک این پروتئین است که پوست با جایگزین کردن سلولها جوانی را حفظ می کند این یکی از دلایلی است که وجود کلاژن در بدن را بسیار مهم و پر رنگ میکند. از دیگر عواملی که مهم است که کلاژن در بدن وجود داشته باشد این است که از خشک شدن و چین و چروک شدن پوست جلوگیری می کند.

کلاژن و فواید آن

فواید کلاژن

کلاژن و فواید آن برای پوست

کلاژن ترکیب اصلی پوست می باشد با بالا رفتن سن بدن شما کلاژن کمتری را به وجود می آورد و تولید می کند و منجر به خشک شدن پوست و ایجاد چین و چروک می‌شود. مطالعه های مختلف نشان می‌دهد که مکمل های حاوی کلاژن با افزایش رطوبت و خاصیت کشسانی پوست در کاهش چین و چروک پوست موثر هستند. برخی از ادعاهای دیگر نیز راجع به کاهش آکنه و جوش با مصرف مکمل کلاژن می باشد که برای اثبات قطعی آن به مطالعه‌های بیشتری نیاز است.

اثر مکمل کلاژن بر پوست

 • سبب بهبود سلولیت می‌شود
 • سبب به کاهش چین و چروک پوست میشود
 • باعث افزایش الاستیسیته میشود
 • باعث افزایش رطوبت پوست می شود
 • باعث حفظ سلامت و شادابی پوست شما می شود

با توجه به اینکه بروز سلولیت با تغییر در بافت همبند و اختلال در ماتریکس خارج سلولی همراه میباشد بنا بر این پیتد های حاصل از کلاژن از طریق همان مکانیسم مذکور بر روی بافت پوست بهبود ساختار و بافت پوست و بهبود وضعیت پروتئین های ماتریکس خارج سلولی باعث بهبود سلولیت خواهد شد.

بهبود درد مفاصل

از دیگر فواید کلاژن بهبود درد مفاصل می باشد کلاژن با حفظ یکپارچگی غضروف‌ها به سلامت مفاصل کمک می کند با افزایش سن و کاهش سنتر کلاژن در بدن احتمال بروز اختلالاتی نظیر استئوآرتریت  افزایش می یابد برخی از دانشمندان و مطالعه ی آن ها نشان می دهد که مکمل های حاوی کلاژن هیدرولیز شده سنتر ماکرومولکول ها توسط کندروسید در ماتریکس خارج سلولی را افزایش می دهد و به درمان و کاهش درد مفاصل کمک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *