مقاله

از کجا بدانیم به ویتامین سی حساسیت داریم؟

حساسیت به ویتامین سی

ویتامین‌ها همواره یکی از مهم‌ترین مواد مغذی در بدن می‌باشد. این مواد در اندام‌های مختلف بدن  وجود دارد و کارهای منحصر به فرد خود را انجام می‌دهند. از جمله این اندام‌ها پوست می ‌باشد. ویتامین همواره یکی از مهم‌ترین موادی هستند که در پوست موجب زیبایی می‌شوند. بدن به قادر و ذخیره سازی مقدار کمی از ویتامین‌ها است. اما باید ویتامین‌های ناقص را خودمان تامین کنیم بنابراین ما برای دریافت روزانه آنها باید ویتامین مصرف کنیم. یکی از این آنها ویتامین سی است که اهمیت بسزایی دارد. این ویتامین نسبت به ویتامین‌های دیگر آنتی اکسیدان قوی دارد.

که خاص رادیکال‌های آزاد بودن خود باعث از بین بردن سلول‌های سرطانی و همچنین جلوگیری از پیری پوست می‌شود. این امر سبب شده است تا بسیاری از کرم‌های زیبایی آرایشی و بهداشتی حاوی ویتامین سی شوند. اما در برخی اوقات استفاده بیش از حد این ویتامین موجب عوارض آتی در بدن می‌باشد و استفاده آن در پوست باعث ایجاد حساسیت های مختلف در پوست می‌شود. در این مقاله برای شما موارد مهمی که درباره حساسیت‌های پوستی که ویتامین به پوست اعمال می‌کند را می پردازیم..

فواید ویتامین سی برای پوست

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم ویتامین سی فوراور یک آنتی اکسیدان قوی می‌باشد. این ویتامین تنها در درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی مانند سرماخوردگی و غیره بلکه از ایجاد توده‌های سرطانی در بدن نیز بسیار موثر هستند.ویتامین سی همچنین در پوست نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. این موضوع به این دلیل بسیار مهم است که ویتامین سی باعث ایجاد کلاژن در نقاط مختلف پوست می باشد.

که کلاژن از مهم‌ترین و ضروری ترین مواد در پوست است. ویتامین سی پوست صورت در مقابل عوامل آسیب زا مانند انواع آلودگی های پوستی محافظت می‌کند .همچنین ویتامین سی کاهش پیر شدن پوست نیز جلوگیری می‌کند. و از بین بردن چین و چروک پوست نیز بسیار موثر است. البته در هر مواردی که پیش می‌آیند در ویتامین سی نیز می‌تواند عوارضات پوستی  نیز وجود داشته باشد. اما این عوارضات برای افرادی که پوست‌های بسیار حساس می باشند قابل مشاهده است چند موارد از فواید ویتامین سی برای پوست شامل:

حساسیت به ویتامین سی

  • از بین بردن لکه های پوستی
  • ایجاد جریان خون سالم در پوست
  • مقدار معینی از کلاژن در بدن
  • بهبود سوختگی های پوستی
  • روشنایی پوست
  • بهبود زخم های پوستی

نحوه مصرف ویتامین  برای پوست

ویتامین سی یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هایی در پوست محسوب می شود. این ویتامین آنتی اکسیدان‌ها و آنتی کدو‌ های مخصوص به پوست را ایجاد می کند .مصرف آنتی اکسیدان‌ها که به صورت  استفاده از به صورت موضعی می‌تواند آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد که در پوست و اندام های مختلف بدن ایجاد می‌کند. را جلوگیری کند. امروزه مکمل‌های غذایی ویتامین سی در داروخانه‌های مختلف وجود دارد.

ولی اگر بخواهیم به صورت موضعی استفاده کنیم باید از سرم یا لوسیون کرم‌های مختلف که در مواد اولیه آنها ویتامین ۳ به کار رفته است استفاده کنیم. سرم ویتامین یکی از شایع ترین و محبوب ترین حالت‌های استفاده از موضعی ویتامین محسوب می‌شود. برای استفاده آن کافی است  پوست خود را بشویید و آن را خشک کنید. سپس آن را بر روی پوست خود مالش دهید.

به این نکته نیز دقت کنید که هر گونه حساسیت ایجاد شده در پوست شما باید به پزشک معالج برای مصرف و یا قطع این ویتامین مراجعه فرمایید.

دلیل حساسیت بودن پوست نسبت به ویتامین سی

در برخی از موارد مشاهده می‌شود که افرادی که پس از استفاده از مواد آرایشی حاوی ویتامین سی می‌باشد دچار حساسیت‌های پوستی شوند. حساسیت‌های ویتامین سی بسیار نادر دیده می‌شود. و برای پوست‌هایی که حساسیت‌های پوستی آنها بسیار شدید است باید از مصرف آن جلوگیری شود. قبل از هر چیزی باید خوب است بدانید پوست ما دارای اسیدی است حدود چهار و نیم تا پنج می  هستند.

بنابراین اگر هر مواردی که روی پوست خود انجام می‌دهیم باید سطح اسیدی این مواد بین ۴ تا ۵ باشد. و از طرفی دیگر ویتامین سی نیز یک اسید قوی محسوب می‌شود. که این موضوع می‌تواند پوست را دچار مشکل کند. در گذشته از ترکیب طبیعی اسیدی این ویتامین در تماس با کسی که می‌تواند روی پوست شما اکسید ایجاد کند. که این باعث ایجاد حساسیت های پوستی در بدن می‌شود.

عوارض حساسیت پوستی به ویتامین سی

اگر شما مصرف این ویتامین سی خود را به صورت موضعی استفاده می‌کنید. و از طرفی دیگر پوست خشک دارید احتمال بروز حساسیت های پوستی که از طریق ویتامین سی می‌شود بیشتر می‌شود. همانطور که در پاراگراف بالا نیز برای شما شرح دادیم که ویتامین سی ماده اسیدی بسیار قوی است و می‌تواند برای پوست‌های حساس به سرعت واکنش دهد و بر روی پوست شما اکسید ایجاد کند. در صورت وجود هر کدام از حساسیت‌های پوستی شما عوارضی همچون قرمزی –خارش- سوزش و  جوش در پوست خود احساس می‌کنید.

اگر فردی عوارض مصرف ویتامین سی مانند سوزش مداوم را داشته باشد. باید بلافاصله پوست خود را با آب تمیز بشویید و سرم ویتامین سی  را از پوست خود به صورت کامل پاک کند. در حساسیت‌های بسیار نادر و شدید مشاهده می‌شود که گاهی افراد پس از بروز قرمزی تحریکات پوستی تپش قلب و تنگی نفس در آنها ایجاد شود.

حساسیت به ویتامین سی

جلوگیری از حساسیت‌های پوستی برای ویتامین سی

در پاراگراف‌های بالا نیز برای شما شرح داده ایم که ویتامین سی یک اسید قوی می‌باشد برای هر پوست مناسب نیست و می‌تواند حساسیت‌های مختلفی در پوست شما ایجاد کند. اگر بخواهید تحت هر شرایطی از خواص کلاژن سازی این ویتامین استفاده کنید. باید به دنبال محصولاتی باشید که در پوست شما حساسیت‌های مختلفی ایجاد نکرده باشد. افراد بیشتر بر سرم ویتامین سی حساسیت نشان می‌دهد.

به این موضوع نیز دقت داشته باشید که زرد شدن سرم می‌تواند نشانگر اکسید شدن ویتامین سی باشد. محصولات رنگی اکسیداسیون را پنهان می‌کند و شما متوجه حساسیت پوستی خود نمی شود و اکسید شدن سرم را نمی‌شوید. سرم ویتامین سی که اکسید می‌شوند نمی توان آن را مصرف کرد. علیرغم اینکه برای شما مفید باشد برای شما نیز موثر خواهد شد و می‌تواند آلرژی های مختلفی در پوست شما ایجاد کند.

البته امروزه محصولات بسیار جدیدی وجود دارند که حاوی مشتاق ویتامین سی با غلظت کمتر البته پایداری بیشتری دارند این محصول بسیار ملایم هستند و به پوست آسیب نمی‌رساند.

درمان حساسیت های  پوست به ویتامین سی

تا اینجا برای شما برخی از عوارض سرم ویتامین سی و کارایی‌های آن ها اشاره کردیم. اما حال اینکه اگر حساسیتی در روی پوست شما بر اثر ویتامین سی ایجاد شود چگونه بتوانیم آن را درمان کنیم. اگر واکنش ایجاد شده در پوست شما خفیف باشد شما می توانید بلافاصله استفاده از ویتامین سی متوقف کرده و پوست خود را با آب تمیز بشویید و سپس آن را خشک  کنید و از پماد یک درصد هیدروکورتیزون در منطقه آسیب دیده در مدت یک هفته از آن بر روی پوست خود استفاده کنید.

اما اگر واکنش ایجاد شده در صورت شما به صورت شدید و یا متوسط باشد شما بلافاصله باید به یک متخصص پوست مراجعه فرمایید زیرا واکنش ایجاد شده می‌تواند بر شما خسارت‌های پوستی جبران‌ناپذیری را ایجاد کند. اگر شما خارش شدید خود را در پوست خود احساس می‌کنید باید از آنتی هیستامین‌های برای کنترل حساسیت استفاده می‌شود آنها را از پزشک خود دریافت کنید که بعد از مصرف دو هفته بهبود خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *